• Język: Polski Polski
  • zmień

Język:

Schowek (0)
Infolinia pn - pt 9:00 - 18:00(22) 877 77 77 ( 22) 877 77 780 801 011 977
0.00 zł

0 szt.

Zamówienie w realizacji

Rodzaje okapów kuchennych

Rodzaje okapów kuchennych:

 


Okap to wbrew pozorom jedno z głównych kuchennych urządzeń AGD. Bez zastosowania okapu ciężko by było zadbać o to, żeby w kuchni zawsze było świeże powietrze i żeby po gotowaniu nie unosiły się w nim intensywne zapachy. Obecnie w sklepach ze sprzętem gospodarstwa domowego znajduje się wiele rodzajów okapów. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie przedstawiamy dostępne możliwości i dokładniej opisujemy rodzaje okapów kuchennych, które można kupić w sklepie AGD Design.

 

 

Wyciągi i pochłaniacze powietrza


Nazwa okap kuchenny tak naprawdę dotyczy 2 rodzajów urządzeń. Wybierając sprzęt, który pozwoli nam pozbyć się towarzyszącemu gotowaniu i smażeniu intensywnego zapachu, zwiększonej wilgotności powietrza czy tłuszczu, można się zdecydować na wyciąg lub na pochłaniacz powietrza. Oba te rodzaje okapów różnią się od siebie sposobem działania i instalacji.

Pochłaniacze powietrza działają w systemie zamkniętym. Wchłaniają powietrze, filtrują je, a następnie z powrotem wypuszczają na zewnątrz. Taki sposób działania sprawia, że taki sprzęt można umieścić w dowolnym miejscu. Nieco inaczej działają wyciągi. Takie urządzenia są bowiem podłączone do kanałów wentylacyjnych, dzięki czemu pochłaniane powietrze od razu może zostać wyprowadzone na zewnątrz budynku. Dzięki temu nie trzeba się martwić i dbać o regularną wymianę umieszczonych w okapie filtrów, za to bardziej skomplikowana jest instalacja takiego urządzenia. Żeby możliwe było zainstalowanie wyciągu powietrza w budynku, w którym jest wiele mieszkań, konieczne jest zastosowanie w nim oddzielnego kanału wentylacyjnego. W przeciwnym razie pochłaniane z naszej kuchni zapachy będą przekazywane do mieszkania sąsiadów. Na szczęście developerzy zazwyczaj dbają o zapewnienie swoim klientom możliwości zainstalowania w kuchni dowolnego okapu kuchennego. Na pochłaniacze powietrza wiele osób decyduje się jednak przede wszystkim ze względów aranżacyjnych. Taki sposób działania okapu sprawia po prostu, że w kuchni mniej miejsca zajmuje jego instalacja i możliwe jest zapewnienie nieco innej estetyki wykończenia.

 

Rodzaje okapów ze względu na miejsce montażu


Oprócz sposobu działania, rodzaje okapów kuchennych możemy także podzielić ze względu na miejsce montażu. Każdy okap, żeby mógł skutecznie pochłaniać wytwarzane podczas gotowania zapachy powinien być umieszczony nad lub obok płyty grzewczej. Najczęściej stosowane są okapy przyścienne lub okapy podszafkowe, które montuje się pod umieszczoną nad płytą grzewczą szafką kuchenną.

Wskazane wyżej możliwości nie są jednak jedynymi. Chcąc osiągnąć nieco inny efekt aranżacji kuchni można się też zdecydować np. na okap sufitowy, który montuje się wysoko nad płytą grzewczą, w suficie podwieszanym. Nowością na rynku są okapy wbudowane w blat, które umieszcza się bezpośrednio obok płyty grzewczej. W kuchniach, w których płyta grzewcza jest umieszczona na wyspie kuchennej, konieczne jest wybranie jeszcze innego rozwiązania, czyli okapu wyspowego. Przewód takiego okapu jest wyprowadzony z sufitu podwieszanego pionowo w dół, co dodatkowo pozwala osiągnąć ciekawy efekt aranżacyjny.

 

 

 

wróć do BLOG'a

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać zniżki oraz informacje o promocjach i wyprzedażach.

Aktualności
X Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności AgdDesign.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.