• Język: Polski Polski
  • zmień

Język:

Schowek (0)
Infolinia pn - czw. 9:00 - 18:00, pt. 9:00 - 17:00   | (22) 877 77 77 ( 22) 877 77 780 801 011 977
0.00 zł

0 szt.

Zamówienie w realizacji

Czym się różni montaż okapu w obiegu otwartym od zamkniętego?

Czym się różni montaż okapu w obiegu otwartym od zamkniętego?

 

Okap kuchenny pełni w pomieszczeniu bardzo ważne funkcje. Dzięki niemu możliwe jest szybkie usunięcie wytwarzanych podczas gotowania czy smażenia intensywnych zapachów, nadmiernej wilgotności i tłuszczu. Obecnie w sklepach ze sprzętem AGD dostępne są dwa podstawowe rodzaje okapów kuchennych: okapy, które działają w obiegu otwartym, czyli wyciągi, oraz okapy działające w obiegu zamkniętym, czyli pochłaniacze powietrza. W dzisiejszym wpisie na blogu opisujemy, na czym polega montaż obu typów urządzeń.

 

 

Montaż okapów z obiegiem otwartym


Pierwszym rodzajem okapów, które opisujemy są typowe wyciągi powietrza, czyli okapy działające w obiegu otwartym. Tego rodzaju urządzenia montuje się do ściany bądź na suficie i za pomocą specjalnych kanałów wentylacyjnych doprowadza się je do  szybów wentylacyjny lub komina. W trakcie montażu konieczne jest najpierw określenie najlepszego miejsca do umieszczenia sprzętu, czyli przede wszystkim wysokości nad płytą grzewczą. Dzięki temu będzie w stanie dobrze spełniać swoje funkcje – pochłaniać wytwarzane podczas gotowania zapachy. Okap powinien być też właściwie wypoziomowany w pionie i w poziomie.

Do montażu okapu wykorzystuje się kołki rozporowe, które umieszcza się w wywierconych wcześniej otworach. Skuteczność działania okapu będzie zależała też od odległości urządzenia od kanału wentylacyjnego. Powinien być on podłączony jak najkrótszą drogą i możliwie z jak najmniejszą ilością zakrętów. W przeciwnym razie urządzenie będzie nie tylko mniej wydajne, ale także może mieć to wpływ na jego głośność pracy. Ważne są również zastosowane materiały podłączeniowe. Na rynku znajdują się obecnie plastikowe prostokątne kanały wentylacyjne oraz wciąż chętnie używane ze względu na niską cenę — okrągłe aluminiowe przewody podłączeniowe. 

 

Montaż okapów z obiegiem zamkniętym


W przypadku okapów działających w obiegu zamkniętym, czyli pochłaniaczy powietrza, montaż jest dużo prostszy. Tego typu urządzenia nie są bowiem podłączone do kanału wentylacyjnego komina.

Zasysane przez pochłaniacze powietrze jest przepuszczane przez znajdujące się w nich filtry węglowe i z powrotem wpuszczane do kuchni. Montaż pochłaniaczy powietrza ogranicza się więc do dobrego, stabilnego przymocowania urządzenia do ściany. Tego typu sprzęt to przede wszystkim okapy przyścienne. Do prawidłowego działania należy pamiętać o regularnej, zazwyczaj raz na 3-4 miesiące, wymianie w nich filtrów. Ze względu na nie wytwarzanie podciśnienia w pomieszczeniu okapy — pochłaniacze są polecane do domów i mieszkań, w których zastosowano rekuperację powietrza.

 

 

 

 

wróć do BLOG'a

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać zniżki oraz informacje o promocjach i wyprzedażach.

Aktualności