• Język: Polski Polski
  • zmień

Język:

Schowek (0)
Infolinia pn - czw. 9:00 - 18:00, pt. 9:00 - 17:00   | (22) 877 77 77 ( 22) 877 77 780 801 011 977
0.00 zł

0 szt.

Zamówienie w realizacji

Gdzie umieścić okap kuchenny? Możliwe rozwiązania montażowe

Gdzie umieścić okap kuchenny? Możliwe rozwiązania montażowe

 

Wykańczając kuchnię, żeby zapewnić sobie jak największą wygodę i możliwość wykonywania wszystkich czynności, trzeba w niej umieścić wiele różnych urządzeń AGD. Do podstawowego pakietu sprzętu AGD, który bezsprzecznie powinien się znaleźć w każdej kuchni należą między innymi okapy kuchenne. W sklepach ze sprzętem AGD, także oczywiście w AGD Design, można znaleźć wiele różnego rodzaju okapów kuchennych, które różnią się od siebie przede wszystkim miejscem montażu. Na blogu opisujemy, jakie jest znaczenie okapu kuchennego, jak taki sprzęt powinien być zamontowany oraz jakie są obecnie dostępne możliwości.

 

 

Jakie są zadania okapów kuchennych?


Okapy kuchenne to urządzenia, które umieszcza się w kuchennej strefie gotowania – najczęściej nad płytą grzewczą – i których zadaniem jest wymiana powietrza. Gotowanie czy smażenie wiążę się zazwyczaj z powstawaniem intensywnych zapachów oraz większej wilgotności powietrza. Okap pomaga się ich pozbyć i dodatkowo poprawić cyrkulację powietrza w przestrzeni kuchennej. Niezależnie od tego, czy w domu ma się oddzielną kuchnię, czy połączony z salonem aneks, właściwe oczyszczanie powietrza i zapobieganie roznoszenia się po domu intensywnych zapachów gotowania jest bardzo ważne!

W jaki sposób powinien być zamontowany okap kuchenny?


Okapy kuchenne są dostępne w dwóch wersjach: jako wyciągi lub jako pochłaniacze powietrza. Te pierwsze usuwają pobierane z wnętrza powietrze na zewnątrz budynku, natomiast pochłaniacze je oczyszczają za pomocą umieszczonych wewnątrz filtrów i z powrotem wypuszczają do kuchni.

Częściej stosowanym rodzajem okapów są wyciągi. Takie urządzenia muszą być połączone rurą z systemem wentylacyjnym. Najlepiej jeżeli rura jest prosta, bez żadnych zakrętów czy załamań. Nie zaleca się też stosowania rur elastycznych. Wszystkie te rozwiązania mogą bowiem powodować większą głośność pracy.

Rodzaje okapów kuchennych


Nad rodzajem zastosowanego okapu powinno się zastanowić jeszcze na etapie projektowania kuchni. Trzeba bowiem od razu wiedzieć, czy nad płytą grzewczą można zawiesić szafki, czy w kuchni powinien być sufit podwieszany i zaplanować wszystko w taki sposób, żeby możliwe było poprowadzenie połączenia okapu z kanałem wentylacyjnym. Łatwiejsze zadanie jest jeśli zdecydujemy się na pochłaniacz powietrza, wtedy wystarczy tylko zagospodarowanie trochę miejsca na samo urządzenie. A w jakich miejscach mogą być zamontowane okapy?

Obecnie dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów okapów. Są to:


Możliwości jest naprawdę bardzo dużo. Wybór odpowiedniego urządzenia powinno się uzależnić przede wszystkim od tego, jaki efekt końcowy wykończenia kuchni chciałoby się osiągnąć. Niektóre rodzaje okapów, m.in. okapy sufitowe i okapy wbudowane w blat, w zasadzie w ogóle nie zwracają na siebie uwagi. Z kolei okapy przyścienne, narożne czy wyspowe po zamontowaniu stają się jednym z ważniejszych elementów aranżacji wnętrza.

 

 

 

 

wróć do BLOG'a

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać zniżki oraz informacje o promocjach i wyprzedażach.

Aktualności