Uwaga klienci !!!  W dniu 19/04 szkolimy się dla Was - Prosimy o wyrozumiałość podczas dłuższego czasu oczekiwania na kontakt z Infolinią. 

  • Język: Polski Polski
  • zmień

Język:

Schowek (0)
Infolinia pn - czw. 9:00 - 18:00, pt. 9:00 - 17:00   | (22) 877 77 77 ( 22) 877 77 780 801 011 977
0.00 zł

0 szt.

Zamówienie w realizacji

Najczęściej stosowane rodzaje pły grzewczych

Najczęściej stosowane rodzaje płyt grzewczych

 

Płyty grzewcze inaczej nazywane są też płytami kuchennymi. Ich znaczenie w kuchni jest bardzo duże, ponieważ to właśnie te urządzenia umożliwiają nam gotowanie czy smażenie, czyli przygotowywanie większości spożywanych posiłków. Istnieje wiele rodzajów płyt grzewczych. Taki sprzęt można podzielić ze względu na sposób zasilania, ilość znajdujących się na nich planików oraz dostępność funkcji dodatkowych. Najczęściej płyta grzewcza ma 4 palniki, choć istnieją też modele z zaledwie 2 lub z aż 6 palnikami. Pisząc o rodzajach płyt grzewczych najczęściej jednak bierze się pod uwagę sposób zasilania tych urządzeń. Obecnie dostępne są urządzenia zasilane gazem oraz kilka rodzajów urządzeń elektrycznych. Niektóre płyty grzewcze łączą w sobie oba rodzaje zasilania i posiadają i palniki gazowe i elektryczne. Te jednak, pomimo iż posiadają wiele zalet, nie należą do najchętniej wybieranych przez klientów.

 

 

Charakterystyka gazowych płyt grzewczych


Podstawowym i najstarszym rodzajem płyt grzewczych są płyty gazowe. Takie urządzenia mają wielu zwolenników. Cenią oni bowiem to, że ceny gazu są cały czas niższe od cen energii elektrycznej. Dużą zaletą płyt gazowych jest też to, że w tym przypadku istnieje też możliwość gotowania bezpośrednio na ogniu. Bardziej nowoczesne płyty gazowe nie mają jednak płomienia. To sprawia po prostu, że są bezpieczniejsze w użytkowaniu. Są też dużo prostsze do utrzymania w czystości.

Płyty gazowe zazwyczaj mają 4 palniki – jeden duży, jeden mały i dwa o standardowych wymiarach. Mogą być zasilane dwoma rodzajami gazu, albo gazem ziemnym, albo gazem propan-butan z butli gazowej. Większość urządzeń jest jednak przystosowana do zasilania gazem ziemnym. Nie w każdym domu istnieje jednak możliwość jego stosowania. W nowoczesnym budownictwie, ze względów bezpieczeństwa, zazwyczaj nie ma już podłączonej instalacji gazowej.

 

Czy warto jest kupić elektryczną płytę grzewczą?


Alternatywą dla płyt gazowych są płyty elektryczne. Ich pierwszym rodzajem są zwykłe płyty elektryczne. Dziś jednak są stosowane już bardzo rzadko i raczej wypierane przez bardziej nowoczesne, także elektryczne płyty ceramiczne lub indukcyjne. Standardowa płyta elektryczna ma postać wystających ponad powierzchnię płyty żeliwnych płytek grzewczych. W odróżnieniu od innych płyt elektrycznych te nie posiadają zbyt wielu funkcji dodatkowych, m.in. czujników, programatorów czy zabezpieczeń przed dziećmi. Cały czas są jednak czasami kupowane, przede wszystkim ze względu na to, że są proste w obsłudze i stosunkowo tanie.

 

Zalety ceramicznych płyt grzewczych


Częściej wybierane są zdecydowanie płyty ceramiczne. Charakteryzują się one eleganckim wyglądem, który idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz. Grzałki w płycie ceramicznej znajdują się pod powierzchnią wykonanej z materiału ceramicznego płyty. W nowszych modelach płyt ceramicznych, części spirali elektrycznych są zastąpione szybciej się nagrzewającymi lampami halogenowymi. Na płytach ceramicznych nagrzewają się tylko pola grzejne, a pozostała część płyty pozostaje zimna. Ma to duży wpływ na bezpieczeństwo stosowania takiego sprzętu. Urządzenie to jest też bardzo proste do utrzymania w czystości i zużywa znacznie mniej energii od zwykłych płyt elektrycznych.

 

Indukcyjne płyty grzewcze


Najnowocześniejszym rodzajem płyt grzewczych są płyty indukcyjne. One również charakteryzują się eleganckim wyglądem. Są też bardzo proste do utrzymania w czystości. Działanie płyty indukcyjnej jest nieco inne niż np. płyt ceramicznych. Pod powierzchnią płyty znajdują się miedziane spirale, przez które przepływa, wytwarzający pole magnetyczne, prąd zmienny. Postawienie na powierzchni płyty odpowiedniego naczynia sprawia, że wewnątrz jego podstawy zaczynają być wytwarzane, powodujące wydzielanie ciepła w garnku, prądy wirowe. Taki sposób działania sprawia, że wykorzystując płytę indukcyjna można zdecydowanie szybciej ugotować posiłek. Dzięki temu, że ciepło jest wytwarzane dopiero po ustawieniu garnka na płycie, indukcja jest też bardzo oszczędna w użytkowaniu i charakteryzuje się niskim poborem mocy. Jest też bardzo bezpieczna i nie ma ryzyka poparzenia się.

 

 

 

 

wróć do BLOG'a

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać zniżki oraz informacje o promocjach i wyprzedażach.

Aktualności