• Język: Polski Polski
  • zmień

Język:

Schowek (0)
Infolinia pn - czw. 9:00 - 18:00, pt. 9:00 - 17:00   | (22) 877 77 77 ( 22) 877 77 780 801 011 977
0.00 zł

0 szt.

Zamówienie w realizacji

Trójkąt roboczy i jego znaczenie dla funkcjonalności kuchni

Trójkąt roboczy i jego znaczenie dla funkcjonalności kuchni

 

Właściwe zaplanowanie i wykończenie kuchni ma na celu sprawienie, że jej użytkownikom będzie się po niej łatwo poruszać  i łatwo też będą mogli w niej wykonywać wszystkie najważniejsze czynności. W celu ułatwienia sobie zadanie z właściwym ustawieniem względem siebie wszystkich elementów wykończenia, czyli przede wszystkim poszczególnych rodzajów urządzeń AGD, armatury kuchennej oraz szafek i szuflad, można skorzystać z zasad trójkąta roboczego. W dzisiejszym wpisie na blogu AGD Design dokładnie opisujemy znacznie kuchennego trójkąta roboczego oraz jakie są zasady jego stosowania.

 

 

 

Znaczenie kuchennego trójkąta roboczego


Właściwe, ergonomiczne ustawienie obok siebie wszystkich zastosowanych w kuchni mebli i urządzeń jest podstawową zasadą funkcjonalnego wyposażenia kuchni. Dzięki zachowaniu zasad trójkąta roboczego codzienne gotowanie czy utrzymywanie w kuchni porządku stanie się znacznie prostsze, a wszystkie czynności będą mogły być wykonane dużo szybciej. Zasady trójkąta roboczego zostały bowiem opracowane po to, żeby zapewnić w kuchni łatwiejszy dostęp do wszystkich wykorzystywanych urządzeń i akcesoriów kuchennych. Jego zastosowanie jest możliwe w każdej kuchni, bez względu na jej wielkość czy kształt.

Zasada kuchennego trójkąta roboczego obejmuje właściwe umieszczenie względem siebie trzech najważniejszych stref kuchennych: zlewozmywaka, lodówki i płyty grzewczej, czyli odpowiednio strefy higienicznej, strefy przechowywania oraz strefy gotowania. Każda z nich jest jednym wierzchołkiem trójkąta, narysowanego na rzucie pomieszczenia. Odległość między poszczególnymi wierzchołkami powinna wynosić co najmniej 100-150 cm, jednak nie powinna być większa niż 7 metrów. Dlaczego akurat tak? Trójkąt roboczy odzwierciedla codzienne czynności w kuchni. Zakupione produkty spożywcze ustawia się na blacie, a później się je chowa do chłodziarko-zamrażarki, do szafek i do szuflad. Jeżeli chce się coś ugotować, część produktów wstawia się do zlewu, żeby najpierw je umyć, później trafiają na blat kuchenny, żeby je przygotować, a następnie są gotowane na płycie grzewczej. Jeżeli wszystkie te strefy znajdowałyby się zbyt daleko lub zbyt blisko siebie, wtedy na pewno nie byłoby wygodnie wykonywać żadnych czynności.

Jak zastosować trójkąt roboczy w zależności od kształtu kuchni?


Sposób ustawienia mebli i urządzeń kuchennych jest też oczywiście związany z tym, jaki kształt ma kuchnia. W każdej przestrzeni istnieje jednak możliwość zastosowania trójkąta roboczego. Najwięcej problemów jest w kuchniach i aneksach kuchennych jednorzędowych, czyli w kuchniach, w których wszystkie elementy znajdują się wzdłuż jednej ściany. W takich pomieszczeniach trzeba po prostu uważać na to, żeby  nie umieścić obok siebie lodówki i płyty grzewczej.

Łatwiejsze zastosowanie trójkąta roboczego jest w kuchniach dwurzędowych,  w których meble znajdują się naprzeciwko siebie. Między oboma rzędami powinno się zastosować przynajmniej 110 cm odległości. Dzięki temu będzie można wygodniej się po kuchni poruszać oraz otwierać szafki. W takich kuchniach pomiędzy trzema najważniejszymi strefami także powinna być zachowana odległość co najmniej 100 cm. Podobny rozkład powinien być zastosowany w kuchniach w kształcie litery U.

Najłatwiej zadbać o wygodę użytkowania jest w kuchniach w kształcie litery L. Na jednej ścianie powinno się umieścić lodówkę i zamrażarkę, a na drugiej zlew, zmywarkę i płytę grzewczą. Takie ustawienie będzie po prostu optymalne i zapewni najwięcej wygody w trakcie codziennego użytkowania kuchni.

 

 

 

 

wróć do BLOG'a

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać zniżki oraz informacje o promocjach i wyprzedażach.

Aktualności